ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Çocukların Sorumlulukları

Çocukların Sorumlulukları

İlk sorumluluk ebeveynlerin çocuklarının spor programlarına katılmalarını istemeleridir. Çoğu çocuk katılacakları spor programını seçme şanslarının olmasını istemektedirler. Daha sonra da hangi sporu seçecekleri ve yarışmalara hangi seviyeden katılacaklarını da seçmek hakkına sahip olmayı da istemektedirler. Ve tabii ki bu programdan neyi kazanmalarının amaçlandığını bilmek de istemektedirler.

Programın yararları hakkında ailelerine danışmalı ve özellikle kendileri araştırmalıdırlar. Fakat ebeveynlerinin programlar hakkındaki peşin hükümlerinden de alınabilirler.

Bireysel öğrenim çocukların birbirilerini tanımaları konusunda birçok fırsatın kaçmasına neden olurken oyun içindeki rekabet etkinliklerine katılmak da çocukların motorik beceri eğitiminin en aza indirgenmesine neden olup kendileri ile ilgili olumsuz düşüncelere kapılmalarına neden olabilmektedir. Bu anlamda spor aktivitelerinin oyuncuların birbirileriyle işbirliği yapmasına imkân sağlayacak şekilde olması ve yapılan aktivitelerin oyuncuları kendilerini başka bir eşle birlikte düşünmek, hareket etmek ve öğrenmeye sevk etmesi gerekir.

Bu öğretim anlayışı birçok hedef üzerine oturtulmalıdır. Bu hedefler oyuncuların paylaşma, yardımlaşma ve dikkat gibi duygusal hedefler ile sorun çözme, yaratıcılık ve tartışma gibi deneme-yanılma hedefleri de oluştururken, hareket kavramları, motor becerileri ve fiziksel uygunluğa bağlı psiko motor hedeflerin öğretilmesine yönelik de olmalıdır. Burada eğiticinin hedefi en fazla sayıda oyuncuyu en fazla verime ulaştırmak olmalıdır.

Ebeveynlerinde çocuklarının spor seçimlerini ve isteklerini bilmeleri ve buna duyarlı olmaları gerekir, eğer çocuklarının tamamen spordan vazgeçmelerini istemiyorlarsa…

Ebeveynler çocuklarını sportif bir programın içine iten bir tavırdan çok onların atletik özelliklerinin gelişimi ve oyun isteklerinin karşılanması beklentisi içinde olmalıdırlar. Çocukların sportif programa katılımdan kaynaklanan asıl ödülleri oyundur, anne ve babalarının övgü ve sevgileri ise dolaylı ödüldür.

Buna rağmen ebeveynler çocuklarının sportif aktiviteye katılımlarına sınırlı bir şekilde izin verebilirler. Ancak çocuklarının sportif aktiviteye katılımına yardım eden bir ortam(atmosfer) oluşturmalı, çocuklarının spor çevresinde tanınmasına yardımcı olmalıdırlar. Ebeveynlerin spora yönelik tutumlarını ölçen araştırmalar göstermiştir ki; ebeveynlerin sportif etkinliklere katılımın çocuklara basit sportif becerilerin eğitiminde, oyun için gerekli ekipman ihtiyacının giderilmesinde ve çocuklarının gelişimlerine katkısı olan sporlara ilgide gerçek bir katkı sağlayacaktır.

Ebeveynler çocuklarını sportif bir programın içine iten bir tavırdan çok onların atletik özelliklerinin gelişimi ve oyun isteklerinin karşılanması beklentisi içinde olmalıdırlar. Çocukların sportif programa katılımdan kaynaklanan asıl ödülleri oyundur, anne ve babalarının övgü ve sevgileri ise dolaylı ödüldür.

Buna rağmen ebeveynler çocuklarının sportif aktiviteye katılımlarına sınırlı bir şekilde izin verebilirler. Ancak çocuklarının sportif aktiviteye katılımına yardım eden bir ortam(atmosfer) oluşturmalı, çocuklarının spor çevresinde tanınmasına yardımcı olmalıdırlar.

Ebeveynlerin spora yönelik tutumlarını ölçen araştırmalar göstermiştir ki; ebeveynlerin sportif etkinliklere katılımın çocuklara basit sportif becerilerin eğitiminde, oyun için gerekli ekipman ihtiyacının giderilmesinde ve çocuklarının gelişimlerine katkısı olan sporlara ilgide gerçek bir katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda çocuklar için farklı ve yaratıcı bir ortam oluşturulmasında, çocukların sportif aktiviteye yönlendirmesinde ebeveynlerin etkisi hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

Ebeveynler sportif çalışmalara hazır hale gelirken sorumlulukları belirlenecektir. Çocukların katılım limitleri düzenlenmeli ve güvenlikleri sağlanmalıdır. Buna ek olarak sportif yükümlülükleri öğrenilmeli ve diskalifiye olduklarındaki katılım durumları kendilerine bildirilmelidir.

Ebeveynler çocuklarını antrenörlerin aşağılamalarından korumak isterler. Bunu yapan antrenöre karşı hem çocuklar hem de ebeveynler tutum geliştireceklerdir.

Ebeveynlerin antrenörün uygulamalarını sorgulamaları ve buna karışmaları çocukların oyundan alacakları zevkin azalmasına neden olacaktır. Ebeveynler her zaman doğru bir yaklaşım (bakış açısı) geliştirmeli, programın yöneticilerini ve programın havasını olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınmalıdırlar.

Ebeveynlerin büyük bir sorumluluğu da çocuklarının sportif yeteneklerine göre gerçekçi bir beklenti içine girmelerine yardımcı olmaktır. Bu da yine ebeveynlerin gerçekçi bir beklenti içinde olması ile mümkündür. Ebeveynler aşırı büyük beklentiler içine girdiklerinde çocuklarını da yeteneklerinin üstünlüğüne inandırabilirler. Bu gerçekçi olmayan büyük beklentiler de çocukları sportif aktivitede hüsrana uğratacaktır. Ebeveynlerin yanı sıra antrenörler de çocukların amaçlarına duyarlı olmalıdırlar, eğer onlara eğlenceli bir spor tecrübesi kazandırmak istiyorlarsa…

Bazen çocukların çok doğru ve gerçek beklentileri varken ebeveynlerinin gerçek olmayan yüksek beklentileri vardır. Bu durum da çocukların sportif hazlarını olumsuz etkileyecektir. Bu, ebeveynlerin çocuklarının performansını iyi sanması ve bu performansın kendilerine yeterli görünmesindendir. Bu da çocukların oyunla ilgili motivasyonunu olumsuz etkileyecektir.

Ebeveynlerin aşırı beklentileri kendileri için de hüsran olmaktadır. Sık sık antrenörler ile çekişirler, kimin oynayıp kimin yedek kalacağı konusunda tartışıp, çocukları oyun içinde bir pozisyonda görev alıp başarısız olduğunda farklı bir pozisyonda oynatılırsa daha verimli olacaklarına inanırlar. Antrenörler çocukların sportif yeteneklerinin farkında olmalı ve yaptıkları uygulamaların nedenlerini raporlayarak -antrenör ve ebeveynler arasında bir anlaşmazlığa düşülmesini önlemek için- sunmalıdırlar.

Ebeveynlerin bir diğer sorumluluğu da çocuklara yarışmalarla ilgili tecrübelerini faydalı bir şekilde aktarmalıdır. Böylelikle çocukların kazanmanın veya kaybetmenin önemini anlamalarına yardımcı olabilirler. Çocukların kişilik gelişimlerinin ve gelecekteki davranışlarının şekillenmesinde bu tecrübeler önemli bir yer tutacaktır. Kazanmak veya kaybetmenin ya da başarı veya başarısızlığın aktarılmasında özellikle ebeveynlerin olumlu tecrübeleri biçilmiş kaftandır ve çok mantıklıdır.
Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim