ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Spor Beslenmesi

Spor Beslenmesi

Hamur işi, meyve, sebze, ve gevrekler gibi kompleks karbonhidratlar bakımından zengin bir beslenme şekli her çocuk için önemlidir. Sporcu bir çocuk için yüksek karbonhidratlı bir diyet daha da önemlidir. Karbonhidratlar kaslarda glikojen şeklinde depo edilir ve spor için gerekli yakıtı sağlar. Yüksek karbonhidratlı bir diyet çocuğunuza aktif kalması için gerekli enerjiyi verecektir. Özellikle yarışmadan önce ve sonra, çocuğunuz için en iyi yiyecekler karbonhidratlardır. Bunların hazmı kolaydır ve çocuğunuzun kaslarına en çabuk yakıtı sağlar. Daha uzun sürede hazmedilen yağlı yiyeceklerden kaçının. Egzersizden bir saat öncesi içinde şekerli yiyeceklerden uzak durun. Şeker geçici bir enerji patlaması yapar, ama her seferinde bunu çocuğu normalden daha fazla yorgun düşüren bir "kan şekeri düşmesi" izler.

Sıvı yiyecekler mideyi katı yiyeceklerden daha çabuk terk eder. Dolayısıyla zamanınız kısıtlıysa, çocuğunuz bir meyve suyu ve ayran veya karbonhidrat yerine geçen bir içecek içebilir. Sıvılar aktif çocuk için kritik bir öneme sahiptir. Su kaybı hayati bir tehlikedir. Çocuğunuzun günde altı ila sekiz bardak arası sıvı içtiğinden emin olun. Hava sıcak ve çocuk aktifse, faaliyetin her 15 dakikasında 113-226 gr serin su içmelidir. Ancak çocuğunuz şişkinlik veya suyla tıkanmışlık hissediyorsa durmalıdır. İhtiyaç duyulan suyun gerçek miktarı beden ölçüsüne ve terleme derecesine bağlıdır. Su kaybının gizli emareleri arasında gözlerde, burunda, ve ağızda kuruluk yer alır. Daha gizli emareler terleme, baş dönmesi ve bitkinliktir.

Eğer çocuğunuzun egzersizi 45 dakikadan fazla sürüyorsa sportif içecekler yararlıdır. Sportif içecekleri çocuğunuzun midesinin kabul edeceği şekilde azar azar verin. Çocuğunuza müsabaka günü asla daha önce denemediği bir içecek (bu bir yiyecek de olabilir) vermeyin. %10 dan fazla fruktoz (bazı meyve sularında ve sodalarda bulunan meyve şekeri) içeren içeceklerden kaçının. Bunlar egzersiz sırasında bulantı ve ishale sebep olabilir. Eğer çocuğunuz bir saatten daha fazla çalışıyorsa veya yüklü bir çalışmadan sonra kasları çabucak karbonhidratla beslemek gerekiyorsa, çikolata kalıbı şeklinde özel yiyecekler yararlı olur. Bu katı enerji çubuklarını midesinde süratle eritebilmesi için çocuğunuzun bunları bol su ile almasından emin olun.

Genç sporcunuz, müsabaka sırasında ilave tuza veya diğer elektrolitlere ihtiyaç duymaz. Ancak, araştırmalar sonucu sodyum içeren spor içeceklerinin, vücudun suyu ve glikozu (kas yakıtı) absorbe etmesini kolaylaştırdığı anlaşılmıştır.

Sonuç olarak, çocuğunuzun yoğun egzersizler sırasında yeterli kaloriyi aldığından emin olun. Fakat faaliyet azalınca aldığı gıda miktarını azaltmasını da hatırlatın.
Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim