ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Rondlar
KARA KEDİ RONDU

I
KARA KEDİ
Dolaştım bodrum kiler,
Bulamadım hiçbir av... Aç kaldı bizimkiler.
Mırı, mırı, mır mırnav.
ÇOCUKLAR
Aramızda işin ne,
Kara kedi mırnav pist.
Mutfakta bak işine,
Kara kedi mırnav pisti.

II
KARA KEDİ
Olaydım ben bir köpek,
Isırırdım hav, hav, hav,
Üstüme varmayın pek.
Mırı, mırı, mır mırnav.
ÇOCUKLAR
Kirlidir ağzı, yüzü,
Üstü başı pis mi pis...
Kovalım şu yüzsüzü,
Kara kedi mırnav pist.

İ. Hakkı SUNAT

Kıyafet: Kedi rolünü oynayacak olan çocuğa siyah tulum şeklinde bir elbise giydirip, ayakları da aynı tulum içinde kalmalı. Arkasına uzunca siyah bir kuyruk, başı da siyahla iyice kapanmalı, iki de uzunca kulak yapılmalı. Oyuncuların kıyafetleri, sokakta giydikleri günlük giysiler olabilir.

Oynanışı: Kara kedi ortada, diğerleri el ele vererek halka olurlar. Kara kedi, şarkının birinci kısmını üzüntülü, aç, bakıma muhtaç ve acınacak bir halde şarkı şeklinde söyler ve miyavlar. Çocuklar da ona dönerler ve dinler.

Kara kedinin sözü bitince hep bir ağızdan çocuklar, birinci kısımdaki sözleri şarkı olarak söylerler. Bir yandan da daireyi döndürürler. Pist sözünü söylerken hep birlikte elleriyle kediyi kovuyormuş gibi işaret ederler. Çocukların sözleri bitince bunları dinleyen kara kedi şarkıya başlar ve dinlediklerinden memnun olmadığını hareketleriyle belli etmeye çalışır. Mırmav mırnav derken kulaklarını, kuyruğunu oynatarak kızgın kızgın bazı çocukları tırmalayacakmış gibi üzerlerine doğru yürür, onları korkutur, dağıtır.
Kara kedinin daha fazla kızması için kovalamaya başlayınca, hep bir ağızdan şarkının ikinci kısmındaki sözleri söylemeye başlarlar. Kara kedi, şarkı sesini duyunca gene neler diyecekler diye hemen olduğu yerde durur ve can kulağıyla dinlemeye başlar. Şarkı bitince, kara kedi kovalamaya devam eder ve birini yakalınca oyun sona erer.


KELEBEK

Uyan artık kalk uykudan,
Geldi bahar ey kelebek.
Mahrum musun sen duygudan?
Duymuyor musun kelebek?
Mahrum musun sen duygudan?
Duymuyor musun kelebek?


Çok uyudun kış gününde,
İlkbaharın bu gününde,
Çimenlikler bak önünde,
Ne uyursun ey kelebek.
Çimenlikler bak önünde,
Ne uyursun ey kelebek.


İnsanlardan korkmaz mısın?
Sesimizi duymaz mısın?
Mevsimlere uymaz mısın?
Ne uyursun ey kelebek.

E. MÜDERRİSOĞLU

Kıyafet: Bir kız çocuk beyaz tuvalet ve kanatla beraber kelebek kıyafeti giyer. Elinde çiçek dolu bir sepet bulunur. Diğer çocuklar yalnız tuvalet giyerler.
Ayak hareketleri: Vals adımı

Oynanışı: 1. Kelebek hariç, diğer çocuklar eşit sayıda olmak üzere şarkısız olarak müzikle vals adımları ile elleri önde birleştirme ve yana açma hareketleriyle sahnenin iki tarafından girerler (Şekil: 1, kolları önde birleştirme ve yana açma hareketlerine vücut ve başta uydurulur). Sahne ortasında birbirlerine yaklaşan çocuklar, sağdan girenler soldan giren dizinin aynı numarasındaki çocuğun arkasından olmak üzere çapraz geçiş yaparlar, yan yana olmak üzere sahne ortasında iki dizi haline gelirler. Müzik bitince durarak tuvaletlerinin eteklerinden tutarlar.

2. Etek uçları ellerde olarak kelebek şarkısını söyleyerek oyunlarına devam ederler. "Geldi bahar ey kelebek" cümlesi söylenirken; kelebek oynayarak bir kolunda sepet, diğer eliyle de seyircilere çiçek atarak ortaya gelir ve yüzü seyircilere dönük olarak valse devam eder

3. Kelebek ortaya gelirken karşılıklı sıralar halinde oynamakta olan diğer çocuklar oyunlarına devamla evvela arkayı ve sonra yavaş yavaş olarak ön kısmı kapayarak halka olurlar. Tam halka haline geçtiklerinde; kelebek bunların etrafını dönerek ortaya girer ve bu zamanda şarkı bitmiş olur .

4. Şarkı bittiği için müzik başlar, halka halindeki çocuklar sahneye giriş hareketleriyle ortaya yerde oynayan kelebeğe doğru üç defa yaklaşma ve açılma hareketini yaparlar.

5. Eşler yüzyüze dönerek dansederler.

6. Eşler sağ ellerinin serçe parmaklarıyla yukarıda tutulmuş durumda ters dönerek dansa devam ederler.

7. Önde kelebek olmak üzere hepsi tek sıra haline geçer, kelebek sahnenin ön tarafına gelerek aynı hareket devam ederken arkasındakiler sahneye serpilmiş durumu alırlar .

8. Dağılmış durumda bulunan çocuklar şarkının birinci kıtasını söyleyerek ritmik hareketle elleri yana açarken (üç defa) üçüncüde; önce sağ ayağı ikinci üç defanın üçüncüsünde sol ayağı yana açarlar.

9. Kelebek sepet değiştirme hareketi yaparken diğerleri de elleriyle aynı hareketi taklit ederler (Sepet değiştirme; evvela sağ ve sonra sol elle yapılır el bir defa geriye doğru savrulduktan ve yerine getirildikten sonra sepet diğer ele geçer). Şarkı bittikten sonra oyunda sona erer.


Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim