ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Özgüven


Çocuğu Gerçekten İstemek:
Çocuğunun olmasını isteyen hatta planlayan anne babalar özgüven gelişimi için 1. adımı atmış oluyorlar. Çocuğu sevinç ve heyecan içinde bekliyorlar, onun için hazırlık yapıyorlar. Ceninin sağlıklı büyümesi için annenin aldığı besinler ne kadar önemliyse özgüvenin gelişimi için anne-baba tarafından gerçekten istenmek de o kadar önemlidir.

Bebeklik Yılları:
Çocuk yeni bir yaşama başlamıştır. 9 ay birlikte olduğu annesi onun için çok önemlidir. Doğal olarak önce anneden ilgi, sevgi ve güven ihtiyacını karşılayacaktır. Baba ve diğer aile bireylerinin de çocuğun bu ihtiyacına dolu dolu karşılık verilmesi özgüven gelişiminde önemli bir rol oynar.

Çocukluk Yılları:
Bireyin özgüvenin gelişmesinde en etkili ve en uzun süren bir dönemdir. Bu nedenle bu zamanı iyi değerlendirmek gerekir. Çocuk için, ailesinin onu nasıl gördüğü çok önemlidir. Çocuklar ebeveynlerinden ve diğer aile üyelerinden olumlu sözler duymak isterler. Örnekler: “Sen şu işi gerçekten güzel yapıyorsun”, “Geçenlerde şu davranışı yaptığını gördüm ve seninle gurur duyuyorum.” , “Bu kıyafetler sana ne kadar çok yakışıyor”, “Ne kadar temiz bir çocuksun”, “Sana ihtiyacımız var.Sen doğduğunda hepimiz çok sevinmiştik”, “Ödevlerini nasıl da özenle hazırlıyorsun. Aferin sana”, “Seni sen olduğun (varlığın) için seviyorum.” Bu örnekler çoğaltılabilir. Her şeyden önce çocuk aile içinde önemli bir yeri olduğunu hissetmelidir.

Ergenlik Yılları:
Çocukluk yıllarında dikkat edilmesi gereken özellikler burada da geçerlidir. Yeterince ilgi, sevgi ve özen görmüş bir çocuk ergenliğini daha sağlıklı geçirecektir. Bu yıllarda özgüven gelişiminde; kurulan arkadaşlıkların ve sosyal hayatın rolü büyüktür. O güne değin çocuk ve aile için önemli olan kavramlar arkadaşının bir sözüyle sarsıntıya uğrayabilir. Ailesi ile iletişimi iyi olan bir çocuk bunu mutlaka ailesiyle paylaşacaktır. Yapılacak en doğru şey çocukla şüpheye düştüğü konuları tartışmak ve onunla çocuğun içi rahat edene kadar konuşmaktır. Ailesinin kendisine her koşulda, kayıtsız-şartsız güvendiği gören gencin özgüveni asla sarsılmaz.

ADIM ADIM ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
Çocuğun size bir şey kanıtlamasına gerek olmadan sadece varlığı için sevdiğinizi hissettirin ve söyleyin. Herhangi bir konuda düşünceleriniz uyuşmasa bile onun şahsına ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin ve söyleyin. Yemek yeme, tuvalet temizliği, çantasını toplama, ödevlerini yapma, oyun oynama, zamanını ayarlama v.b gibi otokontrol gerektiren konularda sadece sözel destek verin ve ona güvendiğinizi söyleyin.Ona ait görevleri sizin yapmanız özgüven gelişimini engeller ve regresyona (gerileme) neden olur.
Sadece anne ya da sadece baba ile geçirilen zamanlar çok önemlidir.Ebeveyn modelleri ve çocukla etkileşimleri hem kişilik hem de cinsel kimliklerinin gelişiminde rol oynar.Kadın ve erkek figürünü sağlıklı algılayıp, onlarla sağlıklı özdeşleşebilen (kız çocuk anne ile erkek çocuk baba ile)bir çocukta özgüven gelişimi de tam olur.
Çocuktan başarı beklentisi dozunda olmalıdır.Yaşına, yeteneklerine ve ilgisine hitap eden uğraşılarda çocuk başarılı olur.Çocuğun başarıları sözel olarak ödüllendirilmelidir.Başarılı olma ve takdir edilme duygusu özgüveni geliştirir. Spor ve sanat dallarından biriyle profesyonel olarak ilgilenmesi yararlıdır. Fiziksel güç ve yaratıcılığını kullanmak çocuğun psikolojik ve sosyal dengesini geliştirir.
“Biz işe gidiyoruz.ailemiz için çalışıyoruz.Bizim ödevimiz bu. Senin de ödevin kendin için gerekli olan bilgileri öğrenmek”, “Sana güveniyorum., derslerini ve ödevlerini en güzel şekilde yapacağına inanıyorum.” gibi sözler yararlıdır. Her gün aile üyeleri kendi iş yaşamından örnekler verdikten sonra “Peki senin günün nasıl geçti, bugün yeni bir şey öğrendin mi?” gibi bir soru ile sohbetler başlatılabilir. Bu hem ifade zenginliğini hem de sorumluluk bilincini geliştirir.
Aile içinde herkesin bir görevi olduğu çocukla konuşulmalıdır. Ailenin geçimi, evde iş bölümü, önemli konularda toplanıp konuşmak yani çocuğun etkin bir aile ferdi olarak gerçek yaşamı paylaşması (büyüklerin hayatında yer alabilme) görev bilincine ulaşabilmesi için önemlidir.
Anne-baba çocuğa karşı dürüst, tutarlı, adaletli, hoşgörülü olmalıdır. Çünkü aile sosyal yaşamın küçük bir örneğidir. Çocuğun ilerde sosyal yaşamda insanlara ve olaylara yaklaşımında aile içinde yaşadıkları çok önemlidir.

ÖZGÜVEN GELİŞİMİNİ ENGELLEYEN DAVRANIŞLAR VE SÖZLER
Kardeş, arkadaş ve aile fertlerden biriyle kıyaslamayın.
Birine benzetmeyin. (Aynı ....’ya benziyor/benziyorsun. Aynı sende onun gibi davranıyorsun. vb sözleri asla söylemeyin.) “Ben çalışıyorum. Seni okula gönderiyorum. Sen de derslerinin başarmaya mecbursun “ gibi sözler söylemeyin.
Aile içinde bir bireye ya da çocuğa karşı yapılan sözel veya fiziksel şiddet çocukta korku yaratır, insanlara ve hayata karşı şüphe uyandırır. Bir birey yetiştirmek dünyanın en zor ve en çok sorumluluk taşıyan işidir. Çocuk büyürken ailede onunla birlikte gelişir, yaşamını yeniden değerlendirir. Ailenizle birlikte mutlu bir yaşam geçirmenizi diliyoruz.

Pedagog Nezihe Kuseyri

Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim