ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Seren Tüfekçioğlu

Barbaros Çeliköz 1.Bize kendinizden bahsedermisiniz?
1981 Sakarya doğumluyum, asker bir baba ve bankacı bir annenin çocuğu olduğum için çocukluğum sürekli şehir ve okul değiştirmekle geçti, yeni yerler ve yeni insanlar o yaşlarda insana biraz zor gelse de bugün dönüp baktığımda her yeni yerden ve yeni insandan çok değerli şeyler öğrendiğimi fark ediyorum, çocukluğumdan itibaren yazmaya, çizmeye meraklı biriydim, hayalgücü oldukça geniş bir çocuk olduğumu söyleyebilirim. 9. doğumgünümde annemin bana hediye ettiği bir fotoğraf makinesiyle kendimi bir fotoğrafçı olarak hayal etmeye başladım, evde masaların altından, sokakta ağaçların arkasından sürekli gizli gizli birilerinin fotoğraflarını çekiyordum. Çocukluktan gelen bu fotoğraf merakı lise yıllarında artık daha kararlı bir hedef haline geldi. Fotoğrafın yanına sinema da eklenmişti ve hayatımda bunlardan daha önemli hiçbir şey yoktu.Üniversite sınavına girdiğim ilk sene Kocaeli üniversitesi fotoğraf bölümünü kazandım, fotoğraf bölümünde okurken belgesel fotoğraf tarzına yakın bir fotoğrafçıydım yani çocukluktan gelen ağaçların arkasından fotoğraf çekme alışkanlığı devam ediyordu, sokaklar, insanlar, kazalar, kavgalar, depremler yani yaşama dair ne varsa her gerçek anı yakalamak istiyordum. Fotoğraf bölümünü bitirdikten sonra Ege üniversitesi radyo tv sinema bölümünü kazandım ve sinema ile fotoğraf içiçe geçti. 2.sınıftan itibaren gazete, dergi, moda fotoğraf çekimleri bir yandan reklam tv ve dizilerde yönetmen yardımcılığı,prodüksiyon şefliği bir yandan devam etti.Şimdi yani son 1 senedir her şey bir tarafa doğum ve bebek fotoğrafçılığı bir tarafa tadındayım.Doğum ve bebek fotoğrafçılığından çok keyif alıyorum.

2.Doğum fotoğrafçılığına ne zaman ve nasıl başladınız?
2009 şubat ayında yakın bir arkadaşımın doğumu vardı, son zamanlarda herkes doğumunun profesyoneller tarafından görüntülenmesini istiyor ve arkadaşımda bunu istiyordu, bana doğum fotoğraflarını çekermisin diye sordu, hiç tereddüt etmeden kabul ettim, gerçek anları yakalamanın peşinde bir fotoğrafçı için bir doğum çekmek düşüncesi bile müthiş bir his. Doğumdan aylar önce heyecanım başlamıştı, sanırım türkiyede ve hatta dünyada ne kadar doğum ve bebek fotoğrafçısı varsa hepsinin her fotoğrafını defalarca incelemişimdir, bunun bir fotoğrafçı için en önemli şey olduğunu düşünüyorum yani çevrenizdeki 3-5 fotoğrafçıdan başka fotoğrafçılarda olduğunu bilmek, onların işlerini de incelemek insanın ufkunu genişletiyor ve sonunda sanırım kendi tarzı olan, samimi, sıcak, belirli bir estetik duruşu olan ya da en azından bu anlamda bir çabası iddiası olan fotoğraflar çıktı ortaya. Doğrusunu söylemek gerekirse kendi çektiğim karelerle aramda bir tür duygusal bağ olduğu için objektif yaklaşamıyorum, en iyisi yorumları fotoğrafları izleyenlere bırakmak.

3.Doğum fotoğrafçılığında sizin için önemli olan nedir?
Doğum tekrarlanamaz eşsiz bir an, o bebeğin dünyaya gelişi 1 kez yaşanacak bir şey ve o andaki hiç bir detayı kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. Anne için o an rüya gibi yer yer silikleşen, yer yer filmde kopmaların olduğu ya da belirli bir süre sonra ayrıntıların unutulabileceği bir zamandır, çünkü çok büyük bir mutluluk ve heyecan vardır, annenin gözü bebekten başka bir şey göremez. Ama işte o tüm ayrıntılar aslında o kadar keyifli ve sonra her şey bitip eve gidildiğinde izlemesi o kadar eğlenceli şeyler ki, benim de tüm meselem tüm o ayrıntıları unutulmaz kılmak. Sadece anne ve bebeğin çok güzel 1 kare fotoğrafı olması değil önemli olan, bebeğin dünyaya ilk merhabasını, ilk banyosunu, anneyle ilk karşılaşmasını, o sırada ağlayan babasını, aile büyüklerinin yaşadığı sevinci, bebek süslerini, bebek şekerlerini, ilk giydiği tulumu, ilk battaniyesini, hediye gelen ilk oyuncaklarını, her şeyi en güzel şekilde belgelemek isterim. Anneyi en mutlu eden şey bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir ama şunu rahatlıkla söyleyebilirimki anneyi en mutlu eden 2. şey bu anların kaçırılmamış olmasıdır, bebeğin fotoğraflarıdır.

4.Bir annenin en güzel anını ölümsüzleştiriyorsunuz, bu size neler hissettiriyor?
Bu duyguyu kelimelerle ifade edebilmeme imkan yok. Çok klişe bir cümle olduğunu biliyorum ama sanırım klişeler samimiyetle söylendiğinde klişe gibi hissettirmiyor. Zorlayıp süslü cümleler kurmaya bile çalışsam hissettiklerimi ifade edebilecek tek bir cümle bulabiliyorum '' bu duyguyu kelimelerle ifade edebilmeme imkan yok''

5.Bütün ilkleri paylaşıyorsunuz bu sizin mercekten bakışınızı değiştiriyor mu?
Daha da önemlisi hayata bakışımı değiştirdi, daha mutlu bir insan haline geldim, mucizelere inanmaya başladım.

6.Fotoğraflarını çekeceğiniz aileyi önceden tanıma fırsatınız oluyor mu?
Doğumdan önce aileyle tanışıp onlarla onların rahat hissedebileceği bir yakınlık kurmayı tercih ederim, bu arada bir kaç kare fotoğraf çeker ve aileye hediye ederim. Herkes tanıdıkları insanların yanında kendini güvende ve rahat hisseder bu nedenle aileyle doğum olacağı gün hastanede tanışmak benim tercih ettiğim bir durum değil. Bana sorarsanız özellikle anneler doğum fotoğrafçılarıyla doğumdan 1 ay önce tanışıp hatta bir kaç kare fotoğraf çektirmeli, o zaman hem karşılarındaki kişiye hem de ortaya çıkacak sonuca güvenebilirler.

7.Çekim öncesi ne gibi hazırlık yapıyorsunuz?
Her şeyi 20 kere kontröl ediyorum, makine yedek pilleri, yedek makine, hafıza kartları, objektifler vs. Kendi ekipmanınızı kontröl eder, dua eder ve çıkarsınız, gerisi tasarlamadığınız, tasarlayamayacağınız anları yakalamaktır.

8.Çekim öncesi ve sonrası konsepte nasıl, aileyle birlikte mi karar veriyorsunuz?
Ailenin fikri benim için çok önemli,özellikle çekim sonrası albüm tasarımıyla ilgili renk, doku, kompozisyon tercihlerini mutlaka sorarım, örnekler göstererek onlara yardımcı olmaya çalışırım.

9.Eminim ki bütün anlar sizin için özeldir, sizi en etkileyen anı bizimle paylaşırmısınız?
Annenin bebeği ilk kez kucağına aldığı an her doğumda beni en etkileyen andır ve bebek gözlem odasındayken ilk kez bir camın ardından bebeği gören babanın gözlerindeki buğulanmayı görmek bu da çok duygusal bir sahnedir.

10.Anne ve babalara doğum ve bebek fotoğrafları, albümleri ve hikayeleriyle ilgili önerileriniz var mı?
Bir kere her anne babaya doğuma profesyonel bir fotoğrafçıyla girmelerini öneriyorum, bir kez yaşanacak bir anda işi şansa bırakmamalı, hastanelerin zorunlu tuttuğu fotoğrafçıyla değil kendi tercih ettikleri, tanıdıkları fotoğrafçıyla doğuma girerlerse daha rahat ederler. Ayrıca bebeğin doğumdan itibaren her ay düzenli olarak fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmesinler çünkü özellikle 1 yaşına kadar çocuğun değişimi inanılmaz oluyor, bir ay anneye benzeyen çocuk ertesi ay babanın kopyası oluyor, bu değişimi kaçırmasınlar. Ve bebek albümlerini kitabalbüm şeklinde yaptırmalarını tavsiye ediyorum, bebekle ilgili duygularını düzyazı ya da belki bir şiirle bir şekilde kelimelerle ifade edip bebek fotoğraflarının yanısıra bunlarıda eklesinler,harika bir anı olarak yıllarca kalacaktır. Ayrıca çocukların özel günlerinde, doğumgünlerinde, maçlarında, bale gösterilerinde anne babalar çocuklarını alkışlarken fotoğraf çekmeyi fotoğrafçıya bıraksınlar ve bir daha geri dönüşü olmayan bu anları yıllar sonra bile bakıp bakıp tekrar hatırlayacak olmanın mutluluğunu yaşasınlar. Tüm ailelerin çocuklarıyla sağlıklı, keyifli, güzel zamanlar geçirmesini dilerim.

Röpörtaj:Sündüz Akyüz


Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim