ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Israrcı Çocuklar

Disiplin, çocuğun katı kurallar çerçevesinde eğitilmesi anlamına gelmez. Disiplin, çocuğun kabul görmeyen davranışları yapma olasılığını azaltıp, uygun davranışları yapma olasılığını artırmaktır. Disiplinin amacı, çocuğu kendi davranışlarından sorumlu hale getirmek ve iç denetim mekanizmasını geliştirmektir. Bunun için, çocuğa yapmaması gereken davranışları kavraması sağlanmalıdır. Sosyal bir varlık olarak her şeyi özgürce yapamayacağını bilmeli ve yaşama bakış açısını bu doğrultuda geliştirmelidir.

Çocuklarda üstben henüz yeterince gelişmediği için akıllarına geleni özgürce yapma eğilimindedirler. Davranışlarındaki temel amaç güdülerini tatmin etmektir. Birçok ebeveyn, çocuğun önüne herhangi bir engel koymadan bütün isteklerine izin verir ve birçok isteklerinin gerçekleşmesine de aracılık eder. Çocuğun evde kırmadığı eşya, bozmadığı alet yok gibidir. Çocuk bir şey istese, anne baba on şey alır. "Bu çocuğu çok şımartıyorsunuz," diyenlere de verecekleri cevapları hazırdır: "O daha çocuk, büyüyünce kendisi yanlış olduğunu anlayacak ve o davranışları yapmayacak."

Eve gelen misafirlere rahatlık vermez, misafirliğe gidilen yerde ev sahiplerine "illallah" dedirtir. Büyüdükçe istekleri artık karşılanamayacak boyuta ulaşır. Öyle ki, anne baba çocukla hiçbir yere gitmek istemez. Örneğin, alışverişe gidildiğinde çocuk, her gördüğünü almak ister, alınmadığı zaman ise bağırır, çağırır, küfürler savurur, yerlerde tepinir. Anne baba daha fazla rezil olmamak için "Tamam çocuğum, kes şu bağırmayı, istediğin oyuncağı alacağım." Anne babanın bu teslimiyeti de fayda etmez; artık çocuğu susturabilene aşk olsun. Bir türlü susturulamaz ve yalvarmalar art arda sıralanır: "Ne olur kes sesini, bak herkes bize bakıyor. Eğer susarsan sana başka bir oyuncak daha alırım" vb.

Anne babayı, baba da anneyi suçlamaya başlar: "Bu çocuk hep senin tutumun yüzünden bu duruma geldi."

Anne baba sabredebileceği yere kadar olumsuz herhangi bir tepkide bulunmaz; fakat kimi anne baba, sabrı taşınca örseleyici cezalarla çocuğu durdurmaya çalışır. Çoğu zaman ceza bile işe yaramamakta, sadece o an etkili olabilmektedir. İstenmeyen davranışlar daha sonra tekrar ortaya çıkmaktadır. Oysa o olumsuz davranışlar, zamanında sevgiyle engellenebilirdi. Kimi anne baba da hiçbir zaman çocuğa hayır diyememekte ve yaşamını, çocuğun isteklerini yerine getirmekle geçirir. Öyle ki, yaşadıkları evi satıp harcasa bile "hayır" diyememektedir.

Çocuğa olumlu bir disiplin kazandırmak, yaşamın ilk yıllarında başlamalıdır. Bu da çocuğun her isteğini ret etmekle veya her davranışını engellemekle olmaz, sadece olumsuz görülen davranışlarını sınırlamak veya engellemek biçiminde olmalıdır. Çok katı kurallar koymak da doğru değildir. Aşırı baskı altında yetiştirilen ve her olumsuz davranışı cezalandırılan çocukların benlik algıları düşük olur ve çeşitli kişilik sorunları yaşarlar.

Çocuklar, enerjik oldukları için yetişkinler gibi oturup bekleyemezler. Bu nedenle sürekli hareket halindedirler. Onların birçok yaramazlıkları görmezden gelinmelidir. Sosyal kabul görmesini engelleyebilecek davranışları tutarlı olarak engellenmeli ve daha kabul edilebilir davranışlar yapması sağlanmalıdır. Örneğin, çocuk sokakta birine ait oyuncağı almak istediğinde, elinde hızla alıp yüksek sesle "Başkasının eşyalarını bir daha alma" demek yerine, yumuşak ve sevgi dolu bir ses tonuyla "Bu bizim olmadığı için, onu sahibine geri vermelisin," denilebilir. Çocuk vermemek için ısrar ederse, hırpalanmadan elinden alınmalı ve sahibine verilmelidir. Ayrıca ev ortamında yapmaması gereken davranışları tutarlı bir biçimde engellenirse ve olumsuz istekleri yerine getirilmese, çocuk kısa sürede zihninde yasaklar listesini oluşturacak; yapmaması gereken davranışları ve yerine getirilemeyecek isteklerini öğrenip gerekli iç kontrol mekanizmasını geliştirecektir.

Hayır demeyi öğrenemeyen çocuk, yaşamı hem ailesine hem de kendine zehir eder; çünkü sürekli çevresinden olumsuz geri bildirimler alarak mutsuz olacak ve akranlarıyla bir araya geldiğinde dışlanacak ve yalnızlığa itilecektir. Hayırdan anlayan çocuk, hem ailesiyle hem de çevresiyle uyumlu ilişkiler geliştirecektir. Girdiği sosyal yapının içinde kendine verilen role uygun davranışlar geliştirecek ve toplumla uyumlu bir birey olacaktır. Dolayısıyla hayatta daha başarılı olacak ve ayakları üzerinde kısa sürede durmayı öğrenecektir.

Belli bir yaşa kadar çocuğuna hayır demeyi öğretmeyen ebeveynler, çocuklarına dediklerini yaptırmak için ya şiddete başvururlar ya da işe yaramayan, hatta zararlı sözler söylerler. Bunlardan birkaçı şöyle sıralanabilir:

"Dışarı çıkarsan akşam babana söylerim"
"Allah, annesinin sözü dinlemeyeni ateşte yakar"
"Komşunun çocuğu senden daha akıllı olduğu için annesinin sözünü dinliyor"
"Dediğimi yapmasan oyuncaklarını dışarı atarım"
"Bir daha beni üzersen, seni bırakıp giderim"

Çetin ÖZBEY, Çocuk Eğitiminde Yapılan Hatalar, İnkılap Kitapepevi
Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim