ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Deneyler
 • Mikrop Deneyi
 • Amacı: Mikroplardan nasıl kurtuluruz.
  Malzemeler: Peçete, krem, sim, sabun.
  Yapılışı: Ellerimize önce kram sürülür bunların ellerimizdeki yağ ve kir olduğu düşünülür. Üzerine sim dökülür ve ovuşturulur. Simlerin kirlerin üzerinde yaşayan mikroplar olduğu düşünülür. Önce eller peçete ile silinir simlerin yani mikropların gitmediği görülür. Sadece su ile yıkanır tekrar çıkmadığı gözlenir. Eller sabun ile yıkandıktan sonra simlerin yani mikropların çıktığı gözlenir.
 • Solunum Organlarımız Çalışıyor
 • Amaç: Solunum organlarımızın nasıl çalıştığını göstermek
  Araç ve Gereçler: 15 – 20 cm uzunluğunda kalın plastik boru, iki tane naylon torba (ya da iki balon), iki tane ince boru
  Yapılışı: 15 – 20 cm uzunluğunda kalın bir boru alalım. Bu borunun içinden iki tane ince boru geçirelim. Naylon torbaları (ya da balonları) ince boruların ucuna geçirelim. İnce borulara üfleyelim. Naylon torbaların şişip şişmediğini gözlemleyelim. Torbaların içine dolan şey ne olabilir? Bu torbaları vücudumuzun hangi organına benzetebiliriz? Kalın plastik boru hangi organımızın yerine kullanılmış olabilir?
  Deneyin Sonucu: Naylon torbaların şiştiği görülür. Geniş plastik boru nefes borusunu, naylon torbalar sağ ve sol akciğeri gösterir.
 • Herkesin Parmak İzi Farklıdır
 • Amaç: Herkesin parmak izinin farklı olduğunu göstermek
  Araç ve Gereçler: talk pudrası, seloteyp, siyah kağıt, büyüteç
  Yapılışı: Baş parmağımızı talk pudrasına batıralım. Pudralı parmağı seloteybe bastıralım ve parmak izi çıkaralım. Seloteybi siyah kağıda yapıştıralım. Herkesin parmak izini büyüteçle bakarak karşılaştıralım. Parmak izleri arasında fark görüyor musunuz?
  Deneyin Sonucu: Herkesin parmak izlerinin farklı olduğu gözlenir.
 • Havanın Önemi
 • Malzemeler: 1 adet su bardağı, 1 adet küçük mum, 1 adet mum altlığı, kibrit.
  Yapılışı: Mumu kibritle yakalım. Dik duracak şekilde mum altlığına yerleştirelim. Yanan mumu su bardağı ile kapatalım. Bir süre gözlemleyelim. Mumda ne gibi değişiklikler oldu?
  Deneyin Sonucu: Bardağın içindeki hava, bir süre sonra bittiği için mumun yavaş yavaş söndüğü görülür. Canlıların yaşamak için havaya (oksijene) ihtiyacı olduğu gibi, ateş de yanmak için havaya ihtiyaç duyar.
 • Fasulye Yetiştirelim
 • Malzemeler: 1 adet plastik kap, pamuk, bir avuç fasulye, su
  Yapılışı: Plastik kabın içini pamuk ile kaplayalım. Üzerine fasulyelerimizi serpiştirelim. Daha sonra fasulyelerimizin üzerini bir miktar pamukla örtelim. Son olarak da pamuğun üzerine bir miktar su dökelim ve pamuk kurudukça sulamaya devam edelim. Birkaç gün fasulyedeki değişiklikleri gözlemleyelim.
  Deneyin Sonucu: Pamukların arasındaki fasulyelerin sulandıkça yeşerdiği görülür. Bitkiler de biz insanlar gibi canlı varlıklar olduğu için, su onların da en temel besin kaynağıdır.
 • Çim Adam Yapalım
 • Malzemeler: 1 adet kadın çorabı, küçük bir kap dolusu toprak, çim tohumu, su, ikisi büyük biri küçük 3 adet düğme, boncuk, yapıştırıcı.
  Yapılışı: Elimizdeki toprağın az bir miktarını çim tohumumuzla karıştırıp kadın çorabının içine boşaltalım. Geri kalan toprağımızı ise onun üzerine dökerek çorabımızın ağzını sıkıca bağlayalım. Çim tohumlarının bulunduğu kısım üste gelecek şekilde çorabı ters çevirelim. Bu toprağı her gün düzenli olarak sulayalım. Toprakta ne gibi değişiklikler oldu?
  Deneyin Sonucu: Her gün düzenli olarak sulanan topraktaki tohumlar, bir süre sonra yeşermeye başlar. Son olarak düğme, boncuk gibi malzemeleri çorap üzerine yapıştırıp ağız, göz ve burun yapımında kullanabiliriz
 • Gül Nasıl Renk Değiştirir?
 • Malzemeler: 1 adet beyaz gül, mavi/kırmızı mürekkep, 1 adet kap
  Yapılışı: Kabımızın içine mürekkebimizi boşaltalım. Mürekkep dolu kabımızın içine beyaz gülümüzü koyalım. Birkaç gün bekleyerek gülümüzdeki değişiklikleri gözlemleyelim.
  Deneyin Sonucu: Mürekkep içinde bekletilen gülün, birkaç gün sonra mürekkebin rengini almaya başladığı görülür.  Kalsiyum ve D Vitamini
  Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
  Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
  Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
  Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
  Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
  E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
  E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

  { Üye Ol }
     Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim