ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Çocuklar Neden Kabız Oluyor?

Kabızlık Nedir? Kabızlık, bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan problemlerden biridir.Yaklaşık 10 çocuktan bir tanesi kabılzık problemi çeker.Kabız olan çocuklar genellikle bir veya iki haftada 1 kakaya çıkar.Bu da çocuklarda ağrı, huzursuzluk, iştahsızlık ve psikolojik sorunlar yaratabilir.Kabızlık durumunda dışkı genellikle serttir.Kabızlık makatta çatlaklara sebep olduğundan kanama da görülebilir

Çocuklarda Neden Görülüyor? Kabızlık pek çok nedene bağlı olabilir.Beslenme ile ilgili problemler bu nedenlerin başında gelir.Bebeğin beslenirken lifli gıdalar almasına, bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekiyor.Bununla birlikte eğer bebek hala anne sütü alıyorsa, annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik vermesi tavsiye edilir.Bebeğin tuvalet eğitimi de kabızlığa neden olan faktörler arasında yer alır.Zamanından önce (2 yaşından önce) ve baskılayıcı tarzda tuvalet alışkanlığı edinmesi, çocuğun kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir.

Anne Sütü Önemlidir Anne sütü alanlarda kabızlık görülmez.Bu bebeklerin kakaları altın sarısı renginde ve yumuşaktır.Ek mamalara geçiş dönemi, dikat edilmesi gereken bir süreçtir, çünkü bu dönemde bebeklerde kabızlık problemine daha sık rastlanır.Mamaları hazırlarken yine su oranının az olması kabızlığı etkileyen faktörlerdendir.Ek besin alan bebeklere bebeğe verilen mamanın içeriğinde kolay sindirilebilen protein olmasına dikkat edilmeli, mamanın sindirim sistemine yardımcı olacak içeriğe sahip olduğuna özen gösterimelidir.Bunun içinde doktorlar tarafından onaylanan ve tavsiye edilen mamalar bebeklere yedirilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler…
• Çocukların yeterli sulu gıdayı alması sağlanamalıdır.
• Posalı ve lifli gıdaya alıştırılmalıdırlar.
• Armut suyu ve püresi, kayısı hoşafı, mürdüm eriği, incir, yulaf ezmesi, zeytinyağlı kabak çorbası kabızlığa iyi gelir.
• Firmalar tarafından geliştirilen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen özel kabızlık ve gaz giderici formül mamalar, kabızlıkla baş etmekte annelere büyük yardım sağlar.
• Kolalı, kakaolu gıdalar ile kuruyemiş, süt ve süt ürünleri rahatsızlık süresince bebeğe verilmemelidir.Yukarıdaki gıdalar ayına uygun olarak verildiğinde kabızlığın ortadan kalktığı görülür.
• Büyük çocuklara her gün tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırmakta fayda vardır.Ülkemiz çocuklarında aşırı inek sütü tüketimi de kabızlığın önemli nedenlerinden biridir.
• Gıdaların içine yulaf ezmesi ve zeytinyağı eklenirse kabızlık için iyi bir önlem olabilir.
• Kabızlık önleyici ve giderici ilaçlar yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sırrı Bektaş bütün bu saydıklarının yanı sıra kabız olan her çocuğun iyi bir muayeneden geçmesi gerektiğini söylüyor.Çünkü nadiren de olsa kabızlığın altında tiroid bezinde fonksiyon bozukluğu, makat uçlarında sinir uyarı bozukluğu, romatizmal hastalıklar, tümörler gibi ciddi sorunlar da yatıyor olabilir.

Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim