ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Çocuklarda Benlik Saygısı ve Özgüven

Çocuklarda özgüveni; çocuğun herhangi bir problem ile karşı karşıya kaldığında; edindiği bilgilerini, öğrendiği olumlu davranışları, yetenek ve becerileri ile kullanarak nasıl davranması gerektiğini serbestçe ve hiçbir tereddüt altında kalmadan gerçekleştirmesi şeklinde açıklayabiliriz.

Benlik saygısı, sevilebilir ve değerli olduğunu bilmektir. Kendini seven ve değerli olduğuna inanarak yetişen çocuklar kendine güvenen mutlu çocuklar olarak gelişim gösterirler. Çünkü insanların mutlulukları, benliklerine duydukları saygı ile bağlantılıdır. Sağlam bir benlik saygısı çocuğu büyürken karşılaşabileceği tehlike ve sorunlardan koruyan bir silahtır. Bu açıdan ebeveynlere ve öğretmenlere düşen görev çok büyüktür. Çünkü ebeveynlerin hepsi çocuklarını sever ama pek çok çocuk sevildiğini ve değerli olduğunu bilmez. Çocuğumuza koşulsuz sevgi vermek ve ona değerini yansıtabilmek için çocuğun her davranışını onaylamamız gerekmez.

Çocuğumuz için:
 • İlgimizi onun üzerinde yoğunlaştıralım.
 • Öfkeli ve üzgün olduğu durumlarda bile onun duygularını dinleyelim.
 • Onu anlamaya çalışalım.
 • Açık ve anlaşılır ve '' tutarlı '' kurallar koyarak yumuşak nbir disiplin kuralım.
 • Çocuğumuzu sadece başarıya ulaştığında değil başarıya ulaşma yolunda çabalarken de pekiştirelim. Her çocuk aferin, çok güzel olmuş gibi övgü dolu sözleri duymaktan hoşlanır. Böylece övgü dolu sözlerle pekiştirilen çocuğun olumlu davranışlarını sergileme sıklığı artar ve olumlu davranışlar ile olumsuz davranışlar arasındaki farkı da ayırt edebilecek duruma gelir. Unutmayalım ki çocuğumuzla kurduğumuz her iletişim ve etkileşim ona sevilebilir ve değerli bir insan olduğu mesajını verir. Zamanla bu mesajlar çocuğun kendine bakış açısını etkiler ve çocuk özgüven sahibi olmaya başlar.

  Çocukta Özgüven Nasıl Oluşur?
  Kişisel güveni olumsuz yönde etkileyen en önemli etken kendisi ile alay edilmesidir. Bunun da temelinde sevgi eksikliği vardır. Karşılıksız sevgi birisini ne yaptığına bakarak değil kim olduğuna olduğuna bakarak sevmektir ve her çocuk karşılıksız sevgiyi hak eder. Çocuklar ebeveynleri tarafından sadece güzel faaliyetler yaptığında, güzel resimler çizdiğinde veya derslerinde başarılı olduğunda değil her zaman sevildiğinden emin olarak yetişmelidir. Aksi takdirde güzel faaliyet yapamayan çocuk ailesini mutlu edemediğini düşünebileceğinden dolayı kendisini sevilmeye değer görmeyebilir ve dolayısıyla da kendini sevmez. Kendini sevmeyen bir çocuk kendini sevgiye layık görmeyecek ve başkalarının da onu sevmeyeceğini düşünecektir.

  Neler Yapmalıyız?
  Çocuklarımıza sarılalım, onları öpelim, okşayalım ve onları ne kadar çok sevdiğimizi sık sık dile getirelim. Çocuklarımızı takdir edelim ve çocuklarımıza konuşurken lütfen ve teşekkür ederim gibi ifadeler kullanalım. Çocuklara karşı bir hatada bulunduğumuzda onlardan özür dilemekten çekinmeyelim. Çünkü çocuğumuzla bir yetişkine konuştuğumuz gibi konuşmak çocuğun kendini değerli ve önemli hissetmelerini sağlayacak ve çocuğun kendine karşı bakış açısını geliştirecektir.

  Çocuklarımızı başkalarıyla tanıştırırken gözümüzde değerli olduklarını hissettirelim. '' Bu benim oğlum veya kızım '' derken ses tonunuzdan kıymet verdiğinizi anlamalıdır. Olumsuz kelimeler kullanarak çocuklarımızı başkaları ile tanıştırmak çok yanlıştır ve bu yüzden çok olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

  Çocuğunuzu sinirli, tartışmaya niyetli ve kötü bir ruh halinde görürseniz ona sarılın, yanına sokulun, okşayın veya onun sevdiği diğer davranışları gösterin. Başarısız olduğu durumlarda ise bu başarısızlığı sürekli konuşma konusu yapmayın.

  Çocuklarımıza Değerli Olduklarını Hissettirmek İçin Ne Yapmalıyız?
  Çocuklar kendilerine duyulan değer ile ilgili bakış açılarını, ebeveynlerinin veya onlara bakan kişilerin davranışlarına bakarak oluştururlar. Çocuklar değerli olduklarını hissedebilmek için ebeveynlerin ilgilerine ihtiyaç duyarlar. İlgi göstermek, birlikte zaman harcamaktır. Beraber oyun oynamak, sohbet etmek, yürüyüşe çıkmak, sofrayı hazırlamaktır. Kısacası ilgi göstermek çocukların doyum sağlayacağı kadar birlikte verimli saatler geçirebilmektir. Ayrıca çocuğun her konuştuğunda dinlemek ve her sorusuna sabır ile cevap vermek çok önemlidir. Çocuklarımızı dinlerken dikkatinizi tam olarak çocuğunuzun anlattıklarına yoğunlaştıramamanız (bir gözünüzün televizyonda olması, bir yandan gazete okumanız vb.) gibi durumlarda çocuğunuz, onun anlattıklarına önem vermediğinizi ve soruları ile ilgilenmediğinizi düşünebilir.

  Çocuklar harika olduklarının ve orada bulunmalarının çok hoş bir şey olduğunun ebeveynleri tarafından gösterilmesine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden iyi ki varsın, iyi ki sende bizimle geldin, iyi ki benim çocuğumsun gibi ifadeleri sık sık kullanmamız çocuklarımızı oldukça mutlu ederler.

  Her İstediğine Evet Demeyelim
  Hayır demek ebeveynler için çok zor olsa bile çocuklara her istediğini vermek doğru değildir. Hayır demek çocuğunuzun doğru ile yanlışı ayırt etmesine yardımcı olur. Kesin tavır ile çocuğuna hayır diyemeyen aileler çocuklarının sınırları bilmemesine neden olur. Her şeye evet dendiği durumlarda çocuklar başarıya ulaşmak için çaba harcamak gerektiğini anlayamazlar. Çünkü bu şekilde yetişen çocuklar hayatta her istedikleri şeye anında sahip olabileceğini düşünürler. Böylece çocukların gerçek hayatta kendilerine olan güveni azalır ve hayatta karşılaştığı aksilikler karşısında çocuklar, kuvvetli bir şekilde ayakta kalamazlar. Her istediği yapılan çocuklar, istedikleri arasında hangisinin daha önemli ve öncelikli olduğunu anlayamazlar ve böylece her şeyi isteyerek doyumsuz çocuklar olarak yetişirler.

  Hayatta yapılabilecek en güvenli yatırım çocuklarımızdır. Çocuklar geleceğimizdir. Her çocuk sevgiyi hak eder. Bu yüzden çocuklarımızı sonsuz sevgi ve ilgiyle büyütelim.

  Psikolog Selin ALPANDA
 • Kalsiyum ve D Vitamini
  Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
  Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
  Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
  Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
  Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
  E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
  E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

  { Üye Ol }
     Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim