ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Ergenlik Deyip Geçmeyin, Çocuğunuza Yardım Edin!

Bir zamanlar tanıdığınız tatlı, sevimli, söz dinleyen küçük çocuğunuz bir daha asla geri gelmemek üzere gitti! Panik olmayın, bu olağandır! Çocuğunuzu eski haline döndürmeye çalışmak yerine, bu değişimin kaynağını anlamalı, ona karşı daha anlayışlı olarak dönemi hem kendiniz hem onun için daha kolay hale getirmelisiniz.

Normal ergen davranışları nelerdir?
- Ruh halleri değişkendir. Kafaları karışıktır.
- Arkadaş çevresi her şeyden önemlidir. Bu nedenle “doğru” müziği beğenmeli, “doğru”giysileri seçmeli, “doğru” şeyleri söylemelidir.
- Biraz dağınık biraz derli topludur.
- Mantıksız kurallara tepki gösterir.

Ergenin yaşamın üç alanında ne kadar başarılı olduğu onun gelişimi hakkında bilgi verir
1.Ergen ailesiyle ne kadar iyi geçiniyor?
2.Ergenin okul başarısı nasıldır?
3.Ergen arkadaş ilişkilerinde ne kadar başarılıdır?

Bu üç önemli alanda sorunlar yaşayan ergenin uzman birinden yardım alması gereklidir.

Çocuğunuzla daha iyi iletişim için:
Ergen çocuğunuzla yaşadığınız sorunları aşmak için sizin de bazı konularda kendinizi geliştirmeniz şart. Bu şekilde onu anlamaya yönelik olduğunuzu çocuğunuza hissettirir ve kendini sizinleyken daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. İlk adımı siz atın ve gereksiz savaşlardan kaçının.

- Beğenmediğiniz bir davranışı karşısında katı bir tepki vermek yerine, bu davranışın altında yatan nedeni bulmaya çalışın.

- Kendi ergenlik döneminizi anımsayın. Sizin için gerçekten zor olan neydi ve bu zorluğu nasıl aştınız?

- Onunla arkadaş olun. Günlük deneyim ve duygularınızı paylaşın.

- Gence ulaşabilmek için etkin iletişim becerileri geliştirmeye çalışın.

- Yanıt vermesini zorlaştıran sorular sormayın.

- Bırakın konuşsun. Eğer durmadan kendi düşüncelerinizi anlatırsanız ergen hiç konuşmaz. Onun sözlerini sadece açıklık getirmek için kesin. “Eğer doğru anladıysam hayatına çok karıştığımı söylemek istiyorsun” gibi bir cümle çocuğunuzda onu anlamaya çalıştığınız izlenimini bırakır.

- Nutuk atmaktan kaçının. “Ben senin yaşındayken” veya “Eskiden her şey çok zordu” gibi mesajlar üstünlük tasladığımız izlenimini verdiği için iletişimi kesintiye uğratır. Doğru bulmadığınız bir davranıştan söz edecekseniz, gencin beğendiğiniz özelliklerini vurgulayarak lafa başlayın.

- Gencin sorunlarını kardeşleri ile tartışmayın. Sorunu eşinizle paylaşabilirsiniz.

- Ergen için konulacak kurallar aile bireylerinin görüşleri alınarak belirlenmeli , açık ve net , az sayıda olmalı, gerektiğinde değiştirilmelidir. Örneğin ergenin nereye gideceğini, ne tür bir eğlenceye katılacağını , gece eve kaçta döneceğini birlikte konuşun. En geç kaçta dönebileceğini tartışın. Dönüş saati kesinleştikten sonra mutlaka buna uymasını söyleyin. Yarım saat taviz verebilirsiniz. Bir sorun çıktığında, olağanüstü durumlarda evi aramasını söyleyin.

- Çocuğunuzu buluğ çağının ani fiziksel değişikliklerine hazırlayın. Çoğu bu döneme dördüncü beşinci sınıfta girmektedir. Ona geçireceği cinsel gelişimi öğretebilmek için gerekli bilgileri edinin.

- Cinsellik hakkında konuşmak zordur çünkü bireysel etkinlikler arasında en kişisel ve özel olanıdır. Çocuk ergenlik çağına gelene kadar ana-baba ona bir ahlak duygusu kazandırmalıdır. Cinselliğini nasıl algılayacağını,karşı cinsle beraberliklerde üstleneceği sorumlulukları bilmelidir.

- Ergen karşı cinsle ilişkilerinin ne kadarına izin verildiğini bilmelidir. Örneğin “Grupla birlikte çıkabilirsin ama 15 yaşından önce gerçek bir çıkmaya izin yok !” gibi.

- Kız ve erkek çocuğunuza hamilelik, cinsel yolla geçen hastalıklardan, korunma yöntemlerinden bahsedin. Bazı korunma yöntemlerinin cinsel hastalıkların bulaşmasını engelliyemeyeceğini anlatın. Onu bilgilenmesi için bir uzmana götürmeyi teklif edebilirsiniz.

Gençler uyuşturucuya neden ilgi duyarlar?
- Ergenler riske eğilimlidirler. Uyuşturucu deneme eğilimlerinde arkadaş baskısı olağanüstü etkilidir. Gence uyuşturucuyu geri çevirme cesaretini göstermenin çok önemli bir davranış olduğunu söyleyin. Gerçek bir arkadaşın kişiyi istemediği bir şey için zorlamayacağını anımsatın.

- Ara sıra konuyla ilgili gençler için öneriler içeren bir broşür verip daha sonra yayının yararlı olup olmadığını sorun.

- Özellikle ergenlik çağında diğer anne-babalarla iletişim ağı kurun. Bu şekilde çocuğunuzu izleme,yaşıtlarıyla kıyaslama olanağı bulursunuz.

- Okul ile yakın ilişki içinde olun. Çocuğunuzun başarısını,karıştığı olayları sağlıklı olarak değerlendirebilmek için mutlaka okul yöneticileri,öğretmenlerle görüşün.

Dr. Melda Alantar

Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim