ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Cinselliği Önce Öğrenin Sonra Çocuklarınıza Anlatın

Cinselliği önce öğrenin sonra çocuklarınıza anlatın

Bugünün anne babalarının çoğu, yani bizler, cinselliği konuşmanın tabu olduğu, ayıplandığı bir dönemde büyüdük.
Oysa günümüz çocukları ekranlarda, gazetelerde cinsellik içeren görüntülerle gün boyu karşılaşıyor.
Prof. Dr. Bengi Semerci, anne babaların çocuklarına doğru cevaplar verememesinin nedeninin bilgi eksikliklerinden kaynaklandığını söylüyor.
Çocukların, aldıkları cevaplardan tatmin olmaları gerekiyor. Peki bunun dozu nedir? Hangi yaş aralığında, hangi açıklama doğru olacaktır?
“Çocuklarımızla cinsellik hakkında nasıl konuşalım?” bu ihtiyaçtan doğmuş bir kitap. Bu hafta sizi Bengi Semerci’nin kitabındaki önemli uyarılarla başbaşa bırakıyorum.


Çocuklarla cinsellik konuşmanın kuralları

Cinsellikle birlikte onlara sevgiyi de anlatın. Böylece cinselliği aynı zamanda, yakınlık ve sevgi ilişkisi olarak görecekler ve bu da gelecekte doğru zamanlama ve doğru eş seçebilmelerini sağlayacaktır.
Sorulara cevap verirken, çocuğunuzun yaşını düşünün. Mesela nasıl dünyaya geldiğini merak eden bir çocuğa; “Babada tohumlar vardır, annede de yumurta. Bunlar birleşince, bebek oluşmaya başlar” cevabını verdiğinizde tatmin oluyorsa, daha fazla bir açıklamaya gerek yoktur.
Dört yaşına gelen çocuğunuzun sırf istiyor diye göğüslerinize dokunmasına izin vermeniz, onu terslemeniz kadar yanlıştır. Bu genelde anne babaların da hoşuna giden, dudaktan öpüşme durumu için de böyledir. Annelerle, çocukların sevgilerini başka türlü gösterdiği konusunda açıklama yapabilirsiniz.

İstenmeyen dokunmalar konusunda uyarın. Bu konuya aşırı vurgu yapmak, çocuğu iyi niyetli sarılmaları yanlış anlamasına yol açabilir. Çok hassas bir denge tutturarak, birinin dokunuşları onu rahatsız ediyorsa buna izin vermemesi gerektiğini ve böyle bir durumda anne ve babaya haber vermesi gerektiğini söylemelisiniz.

Evde cinsellikten hiç bahsetmeyerek ve dışarıdan yalan yanlış şeyler öğrenmesine izin vererek, onu korumuyorsunuz. Bu ergenlik ve yetişkinlikte hem cinsel, hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Bu nedenle düşüncelerinizi, doğru bilgilerle karşılaştırarak aktarın. Gazeteler, dergiler, televizyonlar ve internet birçok cinsel içerikli mesajla doludur. Çizgi filmlere bile dikkat etmeniz gerekiyor.
“Bu konuda rahat konuşamıyorum, çünkü annemle babam da benimle konuşmazdı. Ama ben seninle cinsellik dahil her konuyu konuşmak istiyorum. Bu yüzden lütfen merak ettiğin her şeyi bana sor. Cevabını bilmesem de, araştırır beraber öğreniriz” şeklinde bir yaklaşım çocuğunuza güven verir.
En tuhaf soruyu sorsa bile, sakin olun, çocuğu yadırgamayın ve uygun cevabı vermeye çalışın. Sorgular ve yargılarsanız, bir daha size soru sormaya çekinecektir.
Çocuğunuza insanların özel zamanlara ihtiyaç duyduğunu anlatın. Sizin odanıza girerken, kapıyı vurmasını öğretin ve siz de onun odasına girerken kapıyı vurun.
Çocuklar sınırları bilmeye ihtiyaç duyar. Nerede çıplak, nerede giyinik olabileceklerini anlatın.
Çocuk söyleyebildikten sonra pipi, kuku gibi anlamsız kelimelere gerek yoktur. Üç yaşından sonra çocuklar cinsel organlarını “vajina” ve “penis” olarak tanımalıdır.
Hamile bir arkadaşınızın olması veya evdeki kedinin doğum yapması, “Ben nasıl dünyaya geldim” sorusunu cevaplamak için uygun zamanlardır.
Cinsellik hakkında konuşurken bir sonraki gelişim dönemleri hakkında da kısa bilgi verin. Dokuz yaşınızdaki kızınızla adet kanaması ile ilgili konuşmak, ilk kanaması gerçekleştiğinde paniğe kapılmamasını sağlayacaktır.
Çocuğunuz cinsel olarak aktif yaşa geldiğinde onu Hiv/Aids gibi bulaşıcı hastalıklar, duygusal sıkıntılar ve istenmeyen gebelikler konusunda uyarmalısınız. Onu, korunma yöntemleri konusunda bilgilendirmelisiniz.

En basit şekliyle “Ben nasıl dünyaya geldim” sorusunun cevabı:

Bebek olması istendiği zaman annedeki yumurtalar ile babadaki tohumlar (sperm) birleşir. Bu yumurtalar çok küçüktür. Annenin içinde ve adına rahim dediğimiz yerde büyümeye başlarlar. Bu uzun sürer. Bebek orada büyürken güvendedir. Sonra zamanı geldiğinde ve bebeğin büyümesi bittiğinde doktorların yardımı ile bebek vajinadan çıkar.

Ayşe Aydın
Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim