ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Çocuğum Neden Çekingen?


Çekingenlik, özgüven eksikliğinin işaretidir.Genellikle uslu çocuklar olarak adlandırılan bu çocuklar çevrelerine hiç problem çıkarmazlar.Onlarn zararları sadece kendinedir.Çekingen, çocuklar kendilerini değersiz ve yetersiz hissederler, herkesten uzak dururlar, sorumluluk almaktan kaçarlar, karamsar olurlar ve herşeyden korkarlar.Kendi başına kalmayı tercih eden bu çocukların arkadaşlık kurmaları oldukça güçtür dolayısı ile sosyalleşmekte zorluk çekerler.

Çocukların çekingenliğe iten birçok faktör vardır.Bu faktörlerin en başında ebeveyn baskısı gelir.Sürekli kardeşleri ve arkadaşları ile kıyaslanan, aşağılanan, aileleri için değerli olduğunu hissetmeyen vb. Birçok duygusal veya fiziksel şiddete maruz kalan çocukların içine kapanması oldukça doğaldır. Yine ailenin tutarsız davranışları sonucunda çocuklar oldukça etkilenir.Biraz önce çocuğa sevgisini gösterip hemen ardından çocuğun en ufak bir yanlışını gördüğünde tepkili davranışlar sergilemek çocuğun kendine ve çevresindekilere olan güvenini azaltır.Hatalarımızdan çıkardığımız dersler unutulmaması gereken bir noktadır.Dolayısıyla çocukların ufak tefek hatalı davranışları karşısında anlayışlı davranmak ve onlara kızacağımıza doğru yolu göstermek daha doğru olacak ve çocuğun ürkek ve çekingen olma olasılığını azaltacaktır.

Aşırı koruyucu ebeveyn tutumu da çocuğu çekingen yapabilir.Büyüdüğünü kabullenmeyip, çocuğun kendisinin üstesinden gelebileceği tüm sorumlulukları, becerileri onların yerine yapmak oldukça yanlıştır.Bu şekilde yetişen çocuklar sosyal ortamda daha önce deneyimlemesine fırsat verilmediği için bir sorun ile karşılaştıklarında ne yapacaklarını şaşırır, bunalır ve kendine güven duymazlar.

Çocukların model adıkları kişilerin özeliklleri de çocuk üzerinde etkilidir.Bu yüzden çekingen ve çocuğuyla fazla sohbet etmeyen ebeveynlerin çocuklarının çekingen olma olasılığı yüksektir.

Çocuğun oyun, arkadaş ve benzeri sosyal ilişkiler kurabileceği ortamlarda bulunamaması da çocuğun yalnız kalmasına neden olup onu içine kapatacaktır.Daha önceden sosyallaşme imkanı bulamayan çocuk yabancı ortamlara girdiğinde yine utangaç olacak, kalbi çarpacak ve oldukça temkinli olacaktır.Çocuğun sergilemiş olduğu bu davranışlarda çocuğun günlük yaşantısını aksatacaktır.

Ne yapabiliriz?

İlk olarak çekingenliğe zemin oluşturan nedenlerin bulunup üzerinde çalışılması gerekir.Çocuğun yapabileceği şeyler için sorumluluklar vermek ve başarıları karşısında onu övüp motive etmek oldukça önemlidir.Aile içinde değerli olduğunu hissetirmek, birçok işi başarabildiğini vurgulamak çocuğun kişiliğini güçlendirecektir.

Çocuğu mümkün oldukça sosyal ortamlar içine sokarak arkadaş edinmelerine yardımcı olmak diğer önemli bir noktadır ancak bu aşamada çocuk, sosyalleşmesi ve girişken olması için zorlanmamalı, baskı görmemelidir.Çocuğu spor, drama gibi aktif olacağı alanlara yönlendirmek çocuğun baskıladığı birçok duyguyu deşarj etmesine yardımcı olabilir.

Çocuğu çekingen olan birçok ebevynin farketmeden yaptıkları yanlış bir davranış onun çekingenliğini başkalarına söylemektir.Aslında çoğu çekingen çocuk, diğer arkadaşları gibi oynamak ve onlar gibi sosyal olmak için heveslidir ve onlara çok özenirler.Dolayısıyla çocuğun zaten eksik hissetiği bu özelliğini başkaları ile paylaşmak onu oldukça olumsuz etkileyecektir.

Sonuç olarak çocuğun daha dışa dönük olması için yapılması gereken en önemli etken onu anlamak, ona destek olmak ve sevgimizi sonsuz göstermektir..

Psikolog Selin ALPANDA

Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim