ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Biz Ailece Bunları Yapıyoruz

Çocuğunuzla beraber birbirinin aynı olan iki resimden biri üzerinde beş farklılık yaratın. Eşinizin bu beş farkı bulmasını isteyin.

Her gün on dakika çocuğunuzun seçtiği bir oyunu oynayın. Oyuna liderlik yapmayın, bir şeyler öğretmeye kalkmayın. Oyunu çocuğunuzun kurguladığı şekilde oynayın.

Çocuğunuzla asla küsmeyin. İlgisizliğiniz ve sevgisizliğiniz onu derinden üzer ve o da küsmeyi öğrenir.

Beraberce bir şeyin koleksiyonunu yapmaya karar verin. Koleksiyonunuzu çevrenize duyurun ve destek isteyin. Koleksiyonunuzun gelişimini görmek için fotoğraf çekin.

Asla çocuğunuzun sesini kısmayın. Sonuna kadar aynı ilgiyle dinleyin.

Hediyelik kâğıtların üzerine çocuğunuzun isminin kalıbını çıkarın. Bunu kesin ya da çocuğunuza kestirin. Bir kâğıda yapıştırarak anaokuluna gönderin ya da evinizde herhangi bir yere asın.

Birkaç meyveyi tabağa koyun ve ''meyve bulmaca'' oynayın. Bir meyvenin özelliklerini tarif edin, çocuğunuzun bu meyveyi bulmasını isteyin, sonra o bir meyveyi tarif etsin siz bulun. Bu oyunu başka eşyalar için de oynayabilirsiniz.

SOSYAL GELİŞİM

Kendiliğimden Lütfen ve Teşekkür Ederim Diyorum.
Çocuklarımıza lütfen ve teşekkür ederim gibi ifadeleri kullanmaya teşvik etmek için çeşitli yöntemler vardır. Bunu öğretmek için çocuğa önce ne zaman lütfen ve teşekkür ederim diyeceğini gösterin ve söyleyin. Örneğin, kapı açarken, oyuncak alırken ve benzeri konularda yardım istediğinde çocuğa model olun. Eğer çocuk bir şey isterken lütfen demezse ona ne diyecektin diye sorun ve çocuk lütfen diyene kadar istediğini yerine getirmeyin. Bu kelimeleri her kullandığında ona övgü dolu sözler söyleyin.

Telefona Cevap Verip, Yetişkini Çağırıyor veya Tanıdık Kişi İle Telefonda Konuşabiliyorum.
Çocukla oynarken oyuncak telefon kullanarak çocuğun telefona cevap veriyormuş gibi yapmasını sağlayın. Gerekirse, ne söyleyeceği konusunda ona model olun. Çocuğun telefon ile konuşma kurallarını öğrenmesi için akrabalar veya tanıdık yetişkinlerle telefonda konuşmasına izin verin. Yetişkin kişi telefon etmeden önce çocukla telefona nasıl cevap vereceğini çalışın. Çocuğun hareketlerini destekleyin.

Kendiliğimden özür diliyorum.
Çoğu ebeveyn çocuklarının hatalı davranışlarını kabullenmemesinden yakınır. Çocuğa özür dilemenin uygun bir davranış olduğunu öğretmek için çeşitli yöntemler vardır. Öncelikle evde herkesin birbirine saygılı davranmasını ve çocukla ilgilenirken ona da aynı saygının gösterilmesini sağlayın. Sizde daima saygılı davranarak çocuğa uygun model olun. Çocuk gerektiği zaman özür dilemezse, sessizce bekleyin ve çocuğu izleyin. Gerekirse ''Ne demelisin?'' diye sorun ve özür dileyince onu övün.

Toplum İçerisinde Sosyal Kabul Gösteren Davranışları Gösterebiliyorum.
Zaman zaman çocuklar bilmediklerinden veya dikkat çekmek amacıyla uygun olmayan ortamlarda toplum içerisinde kabul görmeyen davranışları sergileyebilirler. Bu davranışları önlemek için ilk olarak kaşınmak veya geğirmek gibi bazı şeylerin yalnızken yapılması gerektiğini çocuğa anlatın. Gerektiğinde çocuğa sessizce hatırlatın. Uygun şekilde davranması için çocuğa bir fırsat daha verin. Eğer çocuk dikkat çekmek için toplum içinde sosyal kabul görmeyen bir hareket yaparsa, ona karşı kayıtsız kalın, onu ortamdan uzaklaştırın veya çocuğu sıkıca tutun ve konuşmayın. Bu davranışını durdurana kadar çocukla göz kontağı kurmayın. Böylece çocuk olumlu tepki ile karşılanmayan davranışını pekiştirmeyecektir. Çocuğun toplumda sosyal kabul gören davranışları sergilediğinde övülmesi diğer tüm becerilerde olduğu gibi bu beceride de çok önemlidir.

Kendi Arkadaşımı Kendim Seçebiliyorum.
Çoğu ebeveyn çocuklarının arkadaş seçme konusunda aktif olmamasından yakınır. Çocuğunuzu arkadaş seçme konusunda motive etmek için çeşitli yollar vardır. Örneğin çocuğunuzun oynaması için evine bir arkadaş çağıracaksanız ''Bugün Ayşe'yle mi Ahmet'le mi oynamak istiyorsun?'' gibi sorular sorarak çocuğu yönlendirebilirsiniz. Ayrıca sık sık birkaç çocuğun bulunduğu yerde çocuğa oynama fırsatı yaratabilirsiniz. Bu aşamada çocuğun kendi seçtiği arkadaşıyla oynamasına izin vermek çok önemlidir. Bazen bir arkadaşıyla paylaşması için çocuğun okula fazladan şeker veya kurabiye götürmesine izin verebilirsiniz. Örneğin size gelen misafirin çocuklarıyla oynaması için çocuğunuza ısrar etmek bu aşamada çocuğun arkadaş seçme hevesinin önünde engel oluşturabilir.

Kendim İçin Amaçlar Belirleyip Bu Amaçlar Doğrultusunda Etkinliğimi Sürdürebiliyorum.
Bırakın çocuğunuz bir proje seçsin, sonra onunla oturup ilgilendiği işi yapmak için gereken evreleri konuşun. O amacını doğrultusundaki iş ile uğraşırken ona, '' İlk önce ne yaparsın? Bundan sonra ne?'' vs. gibi sözel ipuçları verin. Tüm çabalarını cesaretlendirin. Çocuk bir amaca karar verince (bisiklete binmeyi, ip atlamayı, basit bir şey yapmayı öğrenmek gibi) onun ilerlemesini kaydedebileceği ve onu motive edici çıkartma, jeton veya işaret koyma gibi yöntemler bulmasına yardımcı olun. Ayrıca ebeveyn olarak çocuğu teşvik etmek için, onun amacına doğru attığı her adımda çıkartma, işaret koymak veya ona sarılmak gibi ödüller kullanılabilir.

Portage Erken Eğitim Rehberi
Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }




   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim