ÖNEMLİ BİLGİLER
Uzm.Dr.Zermine BÜYÜKKEÇECİ'den çocuklara özel...
ANNE SAĞLIK
REHBERİ
Her konuda kılavuzunuz...
ÇOCUKLARA AKTİVİTELER
Oyun grubu, dans, spor vb...
ANNE-BABALARA ÖZEL
Faaliyetler, kurslar vb...
ÇOCUKLA YAŞAM
Yeni aileler için önemli kolaylık önerilerimiz...
CAFE & EĞLENCE MERKEZLERİ
Çocuklarınızla birlikte eğlenin...
EĞİTİM KURUMLARI
Bilgiler ve notlar...
BEBEK & ÇOCUK SAĞLIK REHBERİ


   HAMİLELİK DÖNEMİ

   BEBEĞİM GELİYOR

   BEBEKLERİN DÜNYASI

   ÇOCUK VE TUVALET

   ÇOCUK VE BESLENME

   ÇOCUK VE AİLE

   ÇOCUK VE CİNSELLİK

   ÇOCUK VE SPOR

   ÇOCUK VE UYKU

   ÇOCUKÇA KÜLTÜR

   ÇOCUK VE OYUN

   EĞİTİCİ OYUNCAK

   ÇOCUKLA YAŞAM

   ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

   ÇOCUĞUMA ÖZEL

   ÇOCUK HAKLARI

Beslenme Problemleri


Yemek yemek istemiyorum, bu yemek iğrenç kokuyor, karnım aç değil, yemek yerine çikolata yesem... bunun gibi binlerce mazeret duyduğunuzu biliyorum. Yemek saatlerinizin nasıl bir işkenceye dönüştüğünü de kolaylıkla tahmin edebiliyorum.Birçok problemde olduğu gibi bunda da yalnız değilsiniz.

Ana babaların çocuklarında karşılaştıkları yeme problemleri göreli olarak önemsizdir ve aslında çoğu zamana bağlı olarak geçer.Ama bazen bazı besinleri yemekteki isteksizlik çocuğun sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eder.

Beslenmeyle ilgili problemler genellikle ilk çocuklukta başlar. Yiyeceklerle ilgili olmaktan çıkar ve güç gösterisine, ana babalar ve çocuklar arasında gelişen bir savaşa dönüşür. Ve bu gerçekten de ana babaların kazanabileceği bir savaş değildir.

Küçük çocukların çoğunda sağlıklı kalmak için neleri yemeleri konusunda içsel bir sezgi vardır.Kendi hallerine bırakıldıklarında birkaç günlük süreç içinde dengeli bir beslenme sağlamaktadırlar.Belki ilk gün çok fazla yağ alırlar çünkü küçük sistemlerinin ona ihtiyacı vardır.Daha sonra proteinleri ve en sonra da daha fazla sebze alabilirler. Günlük değerlendirmede beslenmeleri biraz dengesiz görülebilir ama sonuç dengelidir.Bu nedenle ana babalar çocuklarına yemek konusunda biraz daha fazla özgürlük tanımalıdırlar. Tabii ki onlara ihtiyaçları olan yiyecekleri sunmalı fakat seçme özgürlüğünü onlara tanımalısınız ve hiçbir zaman yemek konusunda güç gösterisine girmemelisiniz.

Anababalara çocukların gerçekten sevdiği yiyeceklerle işe başlamalarını öneririm. Yemek zamanını mümkün olduğunca keyifli hale getirmelisiniz. Hazırlanmış olan tüm yiyeceklerden azar azar yiyerek bir örnek oluşturun. Çok tatlıdan ve yemeklerden önce yenen abur cuburdan kaçının.Ama yemek aralarında acıktıklarında ulaşabilecekleri kolayca yenebilen sağlıklı yiyeceklerin bulunmasını sağlayın.Yemeklerden önce tabağına az miktarda koyun ve çocuğun iştahı arttıkça miktarı arttırın. Eğer çocuk önüne konan yiyeceği şiddetle reddediyorsa, onun yerini alabilecek bir besin grubundan çocuğun rahatlıkla kabul edebileceği bir yiyeceği seçmesine izin verin. örn:çiğ havuç kabağın veya ton balığı ciğerin yerini alabilir.

Küçük çocuklarda küçük bir sorun olarak ortaya çıkan beslenme problemleri daha büyük çocuklarda daha büyük bir problem dönüşebilir.Anne babasıyla ilk çocukluk yıllarında güç mücadelesine girmiş olan bir çocuk biraz daha büyüdüğünde ya da ergenliğinde beslenme bozuklukları geliştirebilir.

Sonuç olarak söylemeliyim ki yemek problemlerinin çoğu anne babaların kaygılarından ve bunun sonucunda oluşan mücadelelerden kaynaklanmaktadır. İşte bazı öneriler:

Çocuğa söylenmeyin ve cezalandırmayın.
Sevecen ve yumuşak olun.
Yemek saatinin işkence haline dönüşmesini engelleyin.Yemek yemesinin ya d yememesinin sizin probleminiz olmadığı konusuna inanmıyor olsanız bile onu inandırmaya çalışın ve tüm önerilerinizi reddettiğinde “peki yeme” diyerek onun şaşırtın.
Yemek saatlerinde tüm aile bir araya gelmeye çalışın ve yemeği şölen haline dönüştürün.
Yemekten istediği miktarda alması konusunda çocuğunuzu yüreklendirin.bu çocuğunuzun kendine olan güveninin de artmasına yardımcı olacaktır.
Sofrayı birlikte hazırlayın.Yemek bitiminde ondan yardım isteyin.Önemli bir yardımda bulunduğunu düşünen çocuğunuz yemek bitimini sabırsızlıkla bekleyecektir.
Yemeğini güzel yediği her zaman onu güzel sözlerle motive edin.Olumsuz pekiştireçleri kullanmamaya çalışın.Zira her olumsuz pekiştireç size olumsuz davranış olarak geri dönecektir.
Basit, dengeli, çekici ve lezzetli yemekler hazırlayın.
Kendi yediklerinizden zevk alın ve çocuğunuza örnek olun.Çocukların çoğu ana babaların zevk aldığını görünce onlarda aynısını yapmak isterler.
Çocuğun tabağına az miktarda yemek koyun ve tabağındakilerin hepsini bitirmesini sağlayın.sonra ikinciyi teklif edin.
Her yemekte çocuğun sevdiği bir şeyin olmasını sağlayın.
Yemek aralarında az miktarda yemesini sağlayın ki sofraya geldiğinde acıkmış olsun.
Ona bir vitamin verin ve sabırlı olun. Zaman içinde çocuğunuz ihtiyacı olan bütün besinleri alacaktır.

Pedagog Nezihe Kuseyri

Kalsiyum ve D Vitamini
Uzm.Dr Zermine Büyükkeçeçi'nin { Yazısı İçin Tıklayınız }
Ebru Karaduman çocuklarda cimnastiki anlatıyor...
Seren Tüfekçioğlu ile Doğum Fotoğrafçılığı Üzerine...
Barbaros Çeliköz'le "Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları"
Yankı Yazgan'a "Çocuklarda Dikkat Eksikliği"ni sorduk...
E-Mail grubumuza üye olun, en son gelişme ve yeniliklerden en önce siz haberdar olun, Aşağıdaki kutuya
E-Mailinizi eklemeniz yeterli!

{ Üye Ol }
   Biz Kimiz ?   |   Siteyi Ana Sayfanız Yapın   |   Sitemizi Tavsiye Et         Basında Biz   |   Reklam Verme Koşulları   |   İletişim